פיתוח מוצר טכנולוגי

אפשרויות הפיתוח הקיימות כיום הודות לטכנולוגיות המתקדמות הנפוצות בשוק –הופכות את עבודת הפיתוח להרבה יותר פשוטה, קלה, נוחה וזמינה. אם בעבר היה צורך לפנות לחברות בחו"ל או לשלם הון עתק על טכנולוגיות יקרות ערך הרי שכיום, הודות למערך האפשרויות והטכנולוגיות העומדות לרשות יצרנים וחברות ברחבי העולם, פיתוח מוצר טכנולוגי הפך פשוט יותר מתמיד.

כיום כל חברה המעוניינת לפתח יתרון שיווקי על פני חברות אחרות בשוק או לפנות לנתח שוק חדש באמצעות ייצור מכונה חדשה, יכולה לפנות אל מהנדסים מקצועיים ולהתחיל תהליך של פיתוח מוצר עד להשגת המטרה הסופית. הודות לאפשרות זו, חברות רבות מגישות בקשות ועמלות במשך חודשים רבים על מנת לשלב את המוצר החדש בשוק.

יחד עם הפתיחות הגבוהה ליכולת לייצר מגוון רחב של המצאות בכל תחום, יהיה אשר יהיה, ואולי דווקא בשל ההתפתחויות המרובות באפשרויות פיתוח המוצר, עולה גם הסבירות לביצוע טעויות בייצור המוצר. לפיכך, על מנת להבטיח תהליך של ייצור מוצר בצורה אחראית, חשוב לוודא כי תהליך פיתוח המוצר מתקיים על פי השלבים הנדרשים, על פי הסדר הנכון ובהתאם לדרישות ייצור המוצר ומטרת הייצור שלו.

תהליך פיתוח מוצר טכנולוגי כולל חמישה שלבים עיקריים: תחילה יש לאפיין ולנתח את מאפייני המוצר, את הסביבה בה הוא מיוצר, את מאפייניהם של קהלי היעד הרלוונטיים, את הסיכונים והאתגרים האפשריים העומדים לצוץ בתהליך הייצור, את האפשרויות ונקודות החוזק של המוצר, את מאפייני השוק בו הוא מפותח ועוד. שלב זה הוא שלב ראשוני המכתיב את הקווים והתוואי הכללי שלאורו המוצר יפותח.

בשלב השני של תהליך פיתוח מוצר טכנולוגי יש לעמוד על מתודת הייצור הרצויה. מתודת הייצור כוללת את המסגרת לייצור, את הסגנון והעקרונות הרוחניים שיעמדו מאחורי תהליך הייצור, יכתיבו אותו ויובילו אותו. לאור עקרונות אלו יוכתב תהליך הייצור ויתקבלו ההחלטות המרכזיות בתהליך.

בשלב השלישי של הפיתוח יש לרדת לפרמטרים מפורטים יותר תוך עמידה על היתרונות והחסרונות של המוצר, הרכיבים ממנו יש לייצר אותו, בחירה נכונה של החומרים הרלוונטיים, בדיקת מוגבלויות המוצר, בדיקה של אפשרויות עיכוב בתהליך ייצור המוצר ועוד.

שלב רביעי בפיתוח מוצר טכנולוגי הוא ייצור האב טיפוס. האב טיפוס הוא למעשה הכלי או המכונה הראשוניים ההופכים את הרעיון למוצר הלכה למעשה. בשלב זה נבדק כי המוצר עובד ועומד בציפיות ממנו.

בשלב החמישי והאחרון, לאחר שעבר המוצר את כל הבדיקות הרלוונטיות, נעשו בו השיפורים הדרושים והוא הותאם לדרישות הייצור, המוצר עובר לייצור המוני ומשם יוצא לשוק.